Προβάδισμα πρόκρισης δια χειρός Σιδηρόπουλου η ΑΕΚ!

aekΈνα πέναλτι, που δεν έγινε ποτέ, έκρινε το πρώτο ραντεβού των προημιτελικών του κυπέλλου Ελλάδας, ανάμεσα στον Ατρόμητο και στην ΑΕΚ. Με το τέρμα του Πόνσε από τα έντεκα μέτρα, στο 86ο λεπτό, η Ένωση πέτυχε μεγάλη νίκη στο Περιστέρι με 1-0, στο ντεμπούτο του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο της.

Η παράβαση που υπέδειξε ο διεθνής ρέφερι, Τάσος Σιδηρόπουλος, πάνω στον Αλμπάνη υπήρξε, μόνο που έγινε εκτός περιοχής! Ο διαιτητής του συνδέσμου Δωδεκανήσου υπέπεσε σε ολέθριο λάθος, από το οποίο κρίθηκε το παιχνίδι, με τους Περιστεριώτες να φωνάζουν δικαιολογημένα.

Μάλιστα, οι κυανόλευκοι διαμαρτύρονται και για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε, σε χέρι του Χουλτ στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Και σε αυτή την περίπτωση ο Σιδηρόπουλος χρεώνεται το λάθος, καθώς υπήρξε παράβαση από την πλευρά του Σουηδού, χωρίς να υποδειχθεί!
Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, το παιχνίδι διακόπηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, για περίπου είκοσι λεπτά, λόγω πτώσης της τάσης του ρεύματος στο δημοτικό στάδιο Περιστερίου.

Αυτό επηρέασε την εξέλιξη του παιχνιδιού που είχε ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Υπήρχε δύναμη, πάθος και δυνατές μονομαχίες, ωστόσο, οι ευκαιρίες που χάθηκαν εκατέρωθεν ήταν πολύ λίγες.

Έτσι, ο Μανόλο Χιμένεθ αναδείχθηκε νικητής στο τρίτο ντεμπούτο του στην Ενωση, όπως είχε κάνει και στα δύο προηγούμενα, το 2010 με τον Αρη και το 2017 με τον Αστέρα Τρίπολης.

Το Kastelliotis.net υποστηρίζει τον υπεύθυνο στοιχηματισμό. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεπτείτε το GamCare και το Gamble Aware.