Γκολ για Πιέρο και Παπασταθόπουλο!

pierosΟ Σωκράτης Παπασταθόπουλος άνοιξε λογαριασμό στην Άρσεναλ. Ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός πέτυχε το πρώτο του τέρμα από τότε που εντάχθηκε στο δυναμικό των «κανονιέρηδων» και η ομάδα του Ουνάι Έμερι έφυγε με το διπλό από την έδρα της Καραμπάχ (3-1) κάνοντας το «2 στα 2» στο ξεκίνημα των ομίλων του Europa League.

Δεύτερη σερί νίκη πέτυχαν Σάλτσμπουργκ και Λειψία, με τους Αυστριακούς, μάλιστα, να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος επί της Σέλτικ (3-1). Εντυπωσιακή και η γερμανική ομάδα που πέρασε… τρένο από τη Νορβηγία με το ίδιο σκορ επί της Ρόζενμποργκ. Με τον Πιέρο Σωτηρίου στο αρχικό σχήμα, η Κοπεγχάγη πήρε τεράστια νίκη στη Γαλλία επί της Μπορντό με 2-1. Ο διεθνής Κύπριος, μάλιστα, πέτυχε το πρώτο γκολ των Δανών!Τέλος, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που μέχρι το 90ό λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ, με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις πήρε απίστευτη νίκη επί της Βόρσκλα με 2-1.